Nastała moda na bycie fit.

Jak powszechnie wiadomo, zdrowie jest fundamentalną wartością w życiu każdego z nas. Można je łatwo zrujnować, najczęściej poprzez niezdrowe nawyki np.: brak ruchu i niezdrowe jedzenie. Wciąż nie do końca rozumiemy jak bardzo ważne jest prawidłowe dbanie o siebie i jak wspaniale procentuje to na przyszłość. Co tak naprawdę trzeba robić aby poczuć się rześko i zdrowo? Czy wystarczy odstawić używki np. alkohol, papierosy i kawę? Przestrzegać doskonale zbilansowanej diety? A może codzienna aktywność ruchowa będzie najlepszym rozwiązaniem?

Takie pytania zadaje sobie osoba, która w pewnym momencie swojego życia samoczynnie bądź na skutek kiepskiego samopoczucia fizycznego chce zacząć w końcu o siebie dbać. Poszukując informacji o zdrowych nawykach, trafia na słowo FIT, które najprościej ujmując oznacza zdrowy styl życia. Pod definicją tego słowa kryje się szereg czynności, których wdrożenie do naszej codzienności pozwoli na osiągnięcie wspaniałej kondycji psychofizycznej. Wśród tych czynności można wyróżnić:

1. Precyzyjne określenie celu.

2. Sporządzenie planu działania.

3. Opracowanie diety opartej na zbilansowanych i zdrowych posiłkach.

3. Wybór najlepszych dla organizmu form aktywności życiowej.

4. Silna wola, która pozwoli wytrwać we wcześniejszych postanowieniach.

Najważniejszy jest cel, który należy wyznaczyć sobie na początku drogi. Motywy jakimi kierują się ludzie szukający pozytywnych zmian w swoim życiu są różne. Być może w grę wchodzi chęć zaakceptowania swojego ciała, a co za tym idzie utrata masy, wyrzeźbienie doskonałej sylwetki i upragniona aprobata własnego Ja. Kiepskie wyniki badań i widmo schorzeń cywilizacyjnych również mogą być doskonałą motywacją do przejścia na zdrowy styl życia.

Z podziwem obserwować możemy w mediach spektakularne metamorfozy ludzi, którzy dla własnego zdrowia postanowili zostać Fit. Stanowią Oni motywację dla wielu innych, którym właśnie taki zastrzyk pozytywnej energii jest potrzebny. W sposób uzasadniony podejmują oni próby zmiany swojego sposobu odżywiania, zaczynają ćwiczyć, a bardzo często źródłem inspiracji są dla nich takie postaci jak: Ewa Chodakowska i Anna Lewandowska.

To właśnie z mediów można uzyskać najwięcej informacji: wykaz odpowiednich produktów, pełen instruktarz ćwiczeń i hasła motywacyjne, a chętnych do zmiany swojego życia wciąż przybywa.

Nastała moda na bycie fit poprzez kształtowanie w sobie pewnych zdrowych nawyków. Wszystko ma jednak swoje plusy jak i minusy. Propagowanie zdrowego stylu życia jest zwłaszcza przez młodych ludzi rozumiane jako dążenie do doskonałości i perfekcji. Podążając z duchem czasu, nie chcąc odstawać od reszty, stwarza się sobie presję bycia najlepszym, a poprzez trzymanie się kurczowo planu pewnych narzuconych z góry schematów, wpada się w pułapkę obecnie panujących trendów. I jeśli nawet jesteśmy z tego powodu szczęśliwi, a nasza aparycja wzbudza zachwyt otoczenia to warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy w życiu liczy się już tylko podążanie za modą i dbanie o nieskazitelny wygląd?

Dobrze byłoby znaleźć jakiś balans pomiędzy morderczą walką o bycie perfekcyjnym, a rozsądnym i dostosowanym do możliwości dążeniem do lepszej formy. Jeśli dojdziemy do wniosku, że nasz organizm potrzebuje ruchu i zmiany sposobu odżywiania poszukajmy najlepszych dla nas rozwiązań. Być może będzie to właśnie zapisanie się do klubu fitness i znalezienie trenera personalnego. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy sami dla siebie najlepszą motywacją, a moda i trendy kiedyś przeminą.

Zdjęcia: www.pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.