Nieznośni teściowie – jak żyć?!

Nadchodzi taki czas, kiedy poznajemy osobę przy której chcemy spędzić resztę życia,planujemy: zaręczyć się, wziąć ślub i założyć rodzinę. Wpatrzeni w partnera jak w obrazek nie przypuszczamy, że znajdą się obok nas nieżyczliwi nam ludzie, którzy skutecznie będą chcieli obrzydzić nam życie u boku drugiej połówki. Co więcej, prędzej spodziewalibyśmy się, że to zazdrosna bądź zazdrosny ex będą nam uprzykrzać życie, ale nic z tych rzeczy – na horyzoncie pojawiają się ONI – TEŚCIOWIE. Niestety najczęściej swoje prawdziwe oblicze ujawniają po ślubie młodych.

Zaczyna się jak zwykle niewinnie od drobnych uszczypliwości: a to buty źle ułożone w przedpokoju, a to za późno młodzi wracają do domu, nie zmyją naczyń po obiedzie, zapomną zameldować gdzie wychodzą itd. Przykładów można podać całe mnóstwo i zawsze według teściów są to zarzuty wielce uzasadnione.

Niestety dowcipy o wrednych teściowych nie wzięły się znikąd i choć często pozbawione są dobrego smaku doskonale oddają obraz takich relacji.

Stereotypy są po to aby je łamać, ale jak tutaj być obiektywnym kiedy za ścianą czai się teściowa z kolejną szpilą, gotowa wbić ją w każdej chwili? Trudno jest odgadnąć co siedzi w głowie wrogo nastawionej matki naszego męża. Na początku my kobiety przyjmujemy postawę uległą i przyjacielską, zaczynamy nowy etap w swoim życiu, jawi się nam przyszłość w wymarzonym domu na którego budowę odkładamy skrupulatnie z mężem, jesteśmy wdzięczne teściom za tymczasowy dach nad głową i próbujemy wkupić się w łaski głównie matki naszego męża. Pierwszy szok spotyka nas kiedy trafiamy nie tyle na obojętność co na wrogość. Zaczynamy szukać winy w sobie, no tak, to na pewno przez te niepozmywane wczoraj naczynia, albo niezebrane z suszarki pranie. Zaczynamy same siebie tresować, ale wszystkie starania na nic, teściowa nadal jest niezadowolona. O co może chodzić tym razem? Zamiast skupiać się na pielęgnowaniu naszego związku próbujemy przypodobać się ciągle krytykującej starszej kobiecie, która po prostu nie może pogodzić się z tym, że w jej domu pojawiła się jakaś inna kobieta, która na domiar złego nie dba należycie o jej ukochanego syna 😉 To właśnie jest główny powód nakręcania spirali nienawiści, która krok po kroku zaczyna niszczyć związek. Mądry facet i mąż, który zauważy takie sytuacje, powinien zacząć reagować. Toksyczna matka jest w stanie namieszać nawet w najbardziej zgranym małżeństwie.

Panowie jako zięciowie również nie mają lekko. A jeśli jeszcze ich wybranka jest jedynaczką , wtedy sprawa komplikuje się podwójnie. Bo nie dość, że rodzice mają często wygórowane ambicje co do zamążpójścia latorośli , to jeszcze jako jedyna córka musi być ona zawsze blisko rodziców w razie ich gorszego samopoczucia. Oczekuje się wtedy kandydata idealnego, wykształconego, przystojnego, z majętnego domu, a po cichu liczy się jeszcze na to, że będzie uległy, wtedy będzie można nim doskonale manipulować. Tacy rodzice, a następnie teściowie mają sprytny plan uzależnienia córki od siebie, a kochający zięć jest wykorzystywany. W ogólnym rozrachunku ludzie żyjący w takim związku są pozbawieni jakiejkolwiek zdolności samodzielnego myślenia, a teściowie po swojemu układają im życie.

Zdecydowanie więc myślą przewodnią trawiącą głowy większości teściów jest:

Ona/On nie jest wystarczająco dobra/ dobry dla naszego dziecka.

Jak to wszystko przetrwać nie popadając w nerwicę i paranoję skutkujące rozwodem?

W związku z powyższym przyda się przyswoić sobie kilka sprawdzonych rad pozwalających przetrwać survival małżeński z teściami:

1. Obojętnie czy jesteś kobietą czy mężczyzną musisz znać swoją wartość. To Ciebie Twoja druga połówka wybrała na Żonę/ Męża, kocha w Tobie dosłownie wszystko, nawet to, że chrapiesz w nocy, zapomnisz wstawić talerza do zmywarki albo zarysujesz Wasze wspólne auto (w tym przypadku musi to być naprawdę wielka miłość!)  😉

2. Jeżeli mieszkasz z teściami i taki stan rzeczy potrwa jeszcze długo musisz uzbroić się w cierpliwość i spróbować nie brać do serca wszystkich uszczypliwości. Choć to bardzo trudne, nabranie dystansu pomoże Ci lepiej odnaleźć się w nieprzyjaznym otoczeniu.

3. Rób swoje, a sarkastyczne uwagi puszczaj mimo uszu. Jest różnica pomiędzy konstruktywną krytyką, a złośliwymi przytykami, dlatego zrób selekcję spośród wszystkich rad i sądów teściów.

4. Milczenie jest złotem i tej zasady należy się trzymać, nie chcesz chyba powiedzieć o dwa słowa za dużo i potem wyrzucać sobie, że dałaś/ dałeś się wyprowadzić z równowagi.

5. Zamiast marudzić spróbuj podwoić wasze małżeńskie siły w walce o wymarzone gniazdko, dodatkowa praca przybliży Cię do szybszej wyprowadzki i pójścia na swoje. Będzie to też doskonała szansa na odreagowanie kumulowanej w sobie złości. Pracując nie będziesz mieć czasu na analizowanie zachowań teściów.

6. Nie zapominaj jednak o szacunku i zrozumieniu. Czasami powody dla, których doświadczasz niesprawiedliwego traktowania przez rodziców partnera mogą być uzasadnione. Być może ciężko jest im się pogodzić ze starością i z nudów nieświadomie mieszają w życiu swoich dzieci, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.

Drogie Znienawidzone Synowe i Znienawidzeni Zięciowie, pozostaje więc życzyć Wam dużo wytrwałości. Mimo, że ułożenie sobie poprawnych stosunków z teściami to długa i wyboista droga, jest to możliwe. Może trzeba będzie podwoić starania, ale nic na siłę bo do tanga trzeba dwojga.

Na koniec przepiękny obrazek pod którym najchętniej podpisałabym się obiema rękoma 😉 Zazdroszczę wszystkim posiadaczkom i posiadaczom normalnych teściów – jesteście szczęściarzami!!! 🙂

Zdjęcie: www.demotywatory.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.