Podkarpacki przysmak – PROZIAKI

Nazywają je bieszczadzkimi bułeczkami na sodzie, pochodzą z Podkarpacia, ale znane są także w innych częściach Polski. Do ich przygotowania potrzebujemy w zasadzie tylko 4 tanich składników, a sposób ich przygotowania jest banalnie prosty. PROZIAKI – bo o nich mowa, zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych w 2006 roku. Doskonale zastępują tradycyjny chleb. Mnie najbardziej smakują na ciepło, posmarowane samym masłem.


PROZIAKI:

Składniki:

500 g mąki

jajo

kefir lub kwaśna śmietana

2 łyżeczki sody

Opcjonalnie sól do smaku

Składniki

 

Sposób przygotowania:

Na stolnicy mieszamy ze sobą wszystkie składniki, zaczynamy od wymieszania sypkich składników tj.: mąki, sody i soli, potem wbijamy jedno jajo, a następnie stopniowo dodajemy kefir cały czas zagniatając ciasto. Kiedy ciasto jest już wyrobione (powinno być dosyć kleiste/wolne) rozwałkowujemy je na stolnicy na grubość 7 – 8 mm i wycinamy koła szklanką o dowolnej średnicy, w zależności od tego jaką wielkość proziaka chcemy uzyskać.

Wyrabianie ciasta
Wykrojone kółka

 

Uformowane proziaki obsmażamy z dwóch stron na rozgrzanej patelni. Ja nie używam żadnych tłuszczów. Proziaki powinny być mocno zrumienione z obu stron. Ze względu na dodatek sody zwiększą one pod wpływem ciepła swoje rozmiary. Po obsmażeniu wykładamy świeże proziaki na talerz. Można zjadać je same lub przekroić tak jak bułkę i posmarować masłem i dodać np. wędliny lub sera. Niektórzy jedzą proziaki na słodko np. z marmoladą.  Z podanych w przepisie proporcji wyszło 14 proziaków.

Proziaczki na rozgrzanej patelni (nadgryzionej zębem czasu)
Gotowe!

 

Smacznego!

 

Fotografie własne.

4 comments
  1. Słyszałam o tym przysmaku ale nie miałam okazji spróbować. Spróbuję zrobić sama bo przepis jest łatwy 🙂

    1. Polecam, są naprawdę smaczne i z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne pieczywo 🙂

  2. Muszę spróbować bo wyglądają te rózniaki bardzo ale to bardzo apetycznie.

    1. Są smaczne i proste w przygotowaniu 🙂 Polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.