Podkarpacki przysmak – PROZIAKI

Nazywają je bieszczadzkimi bułeczkami na sodzie, pochodzą z Podkarpacia, ale znane są także w innych częściach Polski. Do ich przygotowania potrzebujemy w zasadzie tylko 4 tanich składników, a sposób ich przygotowania jest banalnie prosty. PROZIAKI – bo o nich mowa, zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych w 2006 roku. Doskonale zastępują tradycyjny chleb. Mnie najbardziej smakują na ciepło, posmarowane samym masłem.


PROZIAKI:

Składniki:

500 g mąki

jajo

kefir lub kwaśna śmietana

2 łyżeczki sody

Opcjonalnie sól do smaku

Składniki

 

Sposób przygotowania:

Na stolnicy mieszamy ze sobą wszystkie składniki, zaczynamy od wymieszania sypkich składników tj.: mąki, sody i soli, potem wbijamy jedno jajo, a następnie stopniowo dodajemy kefir cały czas zagniatając ciasto. Kiedy ciasto jest już wyrobione (powinno być dosyć kleiste/wolne) rozwałkowujemy je na stolnicy na grubość 7 – 8 mm i wycinamy koła szklanką o dowolnej średnicy, w zależności od tego jaką wielkość proziaka chcemy uzyskać.

Wyrabianie ciasta
Wykrojone kółka

 

Uformowane proziaki obsmażamy z dwóch stron na rozgrzanej patelni. Ja nie używam żadnych tłuszczów. Proziaki powinny być mocno zrumienione z obu stron. Ze względu na dodatek sody zwiększą one pod wpływem ciepła swoje rozmiary. Po obsmażeniu wykładamy świeże proziaki na talerz. Można zjadać je same lub przekroić tak jak bułkę i posmarować masłem i dodać np. wędliny lub sera. Niektórzy jedzą proziaki na słodko np. z marmoladą.  Z podanych w przepisie proporcji wyszło 14 proziaków.

Proziaczki na rozgrzanej patelni (nadgryzionej zębem czasu)
Gotowe!

 

Smacznego!

 

Fotografie własne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *