Zajęcia sensoryczne dla Twojego dziecka – SENSOPLASTYKA

Ćwiczy kreatywność, rozwija zmysły, uczy poznania siebie i przestrzeni wokół … SENSOPLASTYKA, zajęcia sensoryczno-plastyczne dla dzieci i dorosłych bez żadnych ograniczeń wiekowych, zwane także warsztatami brudzenia. Pierwsze koty za płoty i tak oto, 10 listopada uczestniczyłyśmy z córką w takich szkoleniach. Pełna niepewności spakowałam do torebki aparat z myślą o zrobieniu zdjęć po pierwsze na pamiątkę po drugie z myślą o blogu, o Was czytelnikach. Stwierdziłam, że jeśli zajęcia będą strzałem w dziesiątkę zrobię dla Was wpis. I… powiem Wam, że warto było zapisać Młodą. To była pierwsza taka sytuacja że z premedytacją bez mojego biadolenia w tle mogło się moje dziecię upaćkać od stóp do głów. Była trochę zachowawcza, chwilami zerkała na mnie, ale potem całkowicie popłynęła i wsiąkła w zabawę na całego. Wszak nie tylko o wybrudzenie się tutaj chodzi.

Narzędzia ,,pracy” 🙂
Narzędzia ,,pracy” 🙂

 

Warsztaty sensoplastyki mają na celu totalnie wyluzować Twojego szkraba i pozwolić mu na eksperymentowanie i tworzenie czegoś co tylko jego rozum ogarniać będzie. Dzieciaki mają do dyspozycji ekologiczne i biodegradowalne materiały plastyczne, czyli głównie artykuły spożywcze, np. skrobia ziemniaczana, olej, woda, mleko, barwniki spożywcze. Na podłodze wyłożonej folią grupka dzieci zbiera się wokół siebie. Dołącza do nich osoba prowadząca takie zajęcia, rozdaje np. talerzyki plastikowe, słomki, mleko, barwniki spożywcze rozpuszczone w wodzie i pokazuje zainteresowanym co też fajnego można stworzyć. Dzieciaki mogą się inspirować, ale nie muszą, mogą po prostu łączyć w dowolnej ilości wszystkie składniki, czyli tzw. freestyle. Oczywiście na takie zajęcia warto ubrać dziecko w luźny, wygodny i w żadnym wypadku nie niedzielny strój. Nie wypali założenie dziewczynce ulubionej sukienki bo cały czas będzie się zastanawiała nad tym czy aby jej nie ubrudzi. O dobrej zabawie nie będzie mowy.

Cisza przed burzą 🙂

 

Na początku pozwoliłam mojej małej tworzyć samej swój barszcz 😀 czy też czerninę. Byłam trochę spięta i zawstydzona tym pstrykaniem non stop zdjęć – początkujący bloger 😉 Nie chciałam też wytrącać córki z zabawy tekstami typu: ,,Uśmiechnij się do mamusi”… Potem jednak dosiadłam się i razem robiłyśmy tzw. gluta ze skrobi ziemniaczanej, barwników rozpuszczonych w wodzie i oleju. To był najfajniejszy czas. Wszystko dokładnie mieszane rękoma w plastikowych miseczkach. Glut wyszedł imponujący. Dziecko uradowane i ubabrane nawet na tyłku 😀 Boże, jak ja żałuję, że nie założyłam dresu! Na drugi raz bankowo ubieram się na luzaka.

Młoda twierdzi, że to barszcz, ja tam widzę czerninę 😉
Glut się robi 🙂

 

Prawie gotowe 🙂 Skupienie musi być!

 

Na zajęciach były także małe szkraby, którym mamusie dzielnie pomagały ubabrać się po pachy z uśmiechem na ustach. Były także dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które gdyby mogły rozniosłyby salę w której odbywały się zajęcia. Stąd moje przypuszczenia, że zajęcia te są skierowane także dla dzieci z nadpobudliwością emocjonalną, autyzmem i różnymi zaburzeniami intelektualno-ruchowymi. Większość dzieci była autentycznie zrelaksowana i szczęśliwa podczas tej godziny trwania warsztatów.

Po pierwszych zajęciach wiem już, że na kolejnych będziemy również. Podejrzewam, że będziemy bawić się jeszcze lepiej niż na tych pierwszych. Uzbrojona w wygodny strój, dobry humor i banan na buzi 🙂 zamierzam lepić te gluty i robić te kolorowe kropki na talerzyku pełnym mleka bez nerwów i pośpiechu. Być może Pani prowadząca zaproponuje jakieś nowe, nieznane nam jeszcze koncepcje. Ciekawie byłoby takie zajęcia wzbogacić fajną w odbiorze dla dzieciaków muzyką. W każdym bądź razie jeżeli macie możliwość zapisać Wasze dziecko na takowe warsztaty, nie zastanawiajcie się ani chwili. Warto 🙂

 

 

8 comments
 1. O takie zabawy to musza sprawiac frajde 😉

  1. Oj sprawiają 🙂

 2. Świetna sprawa – tez na to pojdziemy!

  1. Gorąco polecamy, warto 🙂

 3. O coś dla mojego syna! Rozejrzę się, czy w mojej okolicy też są takie zajęcia 🙂

  1. Polecam 🙂

 4. Świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu.

 5. Świetne zabawy. A dzieci mają frajdę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.