IBUPROM kontra PARACETAMOL, co lepsze na zbicie gorączki u dziecka?

Syropy i czopki przeciwgorączkowe dla dzieci to niezbędnik każdej domowej apteczki. Mają one działanie nie tylko przeciwgorączkowe, ale także przeciwbólowe, a niektóre nawet przeciwzapalne. Na rynku farmaceutycznym jest spory wybór syropów dla dzieci, czym więc kierować się przy kupnie tego odpowiedniego, który okaże się strzałem w dziesiątkę?

Zacznijmy od tego, że składnikiem aktywnym każdego z tych syropów jest :

  • IBUPROFEN lub
  • PARACETAMOL

Pierwszy z tych składników, czyli ibuprofen, jest klasyfikowany jako niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Cechuje go duża szybkość działania. Niestety może on podrażniać i uszkadzać śluzówkę żołądka, a także nerki. Należy ostrożnie stosować go w przypadku kiedy nasze dziecko ma bóle brzuszka i wymiotuje, gdyż jest gastrotoksyczny.  Ze względu na działanie przeciwzapalne jest nawet trzykrotnie silniejszy od paracetamolu. Najpopularniejsze preparaty dla dzieci zawierające ibuprofen to: Nurofen, Ibum, Ibufen.

 

Działanie paracetamolu (organicznego związku chemicznego) opiera się na zbijaniu gorączki i łagodzeniu dolegliwości bólowych. Nie ma on z kolei działania przeciwzapalnego, a tym samym nie wpływa na proces krzepnięcia krwi. Jest uznawany za lek bezpieczniejszy od ibuprofenu, nie niszczy on bowiem błony śluzowej żołądka. Jest jednak ryzyko stosowania go równolegle z lekami przeciwwirusowymi ponieważ może wchodzić z nimi w interakcje. Wśród aptecznych syropów posiadających w składzie paracetamol, można wyróżnić: Apap, Calpol, Panadol.

W razie choroby w której przebiegu występuje gorączka i ból pediatrzy zalecają naprzemienne stosowanie leków zawierających paracetamol i ibuprofen. Chodzi głównie o to żeby zapobiec wystąpieniu niepożądanych objawów związanych z możliwością przedawkowania w przypadku monoterapii, czyli podawaniu np. tylko leku z ibuprofenem. Udowodniono, że taka terapia łączona daje lepszy efekt przeciwgorączkowy, jest mniej stresująca dla dziecka bo otrzymuje ono mniejszą liczbę dawek leku i tym samym jest mniej toksyczna.

Jak wygląda taka naprzemienna kuracja przeciwgorączkowa?

Godzina 18:00 – dawka leku zawierającego paracetamol odpowiadająca masie ciała naszego dziecka.

Po 4 godzinach…

Godzina 22:00 – dawka leku zawierająca ibuprofen,  również przeliczona na masę ciała.

Po 4 godzinach…

Godzina 2:00 – lek z paracetamolem.

W międzyczasie oczywiście należy obserwować dziecko. Bardzo ważne jest aby w przypadku dawkowania leku nie sugerować się tylko wiekiem dziecka, ale przede wszystkim jego masą ciała! Wielu rodziców zamiast podawać lek w ilości odpowiedniej do wagi swoich pociech koncentruje się tylko na wieku dzieci i dawkach do niego przypisanych. W rezultacie dziecko otrzymuje za małą lub za dużą ilość leku.

Taki schemat działania wdrażałam w życie kiedy moja córka miała wirusówki objawiające się tylko i wyłącznie wysoką temperaturą, rzędu 39-40 stopni i utrzymującą się 2-4 dni. Sprawdzał się on u nas zdecydowanie lepiej niż podawanie tylko i wyłącznie leku np.: z ibuprofenem. Niestety o ile syropy typu: Nurofen i Ibum są dostępne w różnych wariantach samkowych i względnie smakują mojemu dziecku, tak w przypadku preparatów z paracetamolem tego gorzkawego posmaku nie da się przebić żadnym dodatkiem smakowym i córka wybitnie go nie znosi. Choć w mojej opinii paracetamol zdecydowanie lepiej radzi sobie z bólem. Nie ma on jednak działania przeciwzapalnego więc nie ma sensu podawać go w przypadku tworzącego się w organizmie stanu zapalnego spowodowanego np. przeziębieniem lub grypą.

Na rynku farmaceutycznym istnieje również preparat złożony, który zwiera w swoim składzie obie substancje, czyli ibuprofen i paracetamol razem w jednej buteleczce 😉 Jego nazwa to Kidofen Duo. Nasza Pani pediatra wypisała nam dwukrotnie receptę na ten syrop i muszę powiedzieć, że sprawdził się u naszej córki świetnie. Przede wszystkim ze względu na mniejszą częstotliwość dawkowania i szybkość działania. Minus – dostępny tylko na receptę. Dawkowanie tego syropu u dzieci wygląda w następujący sposób:

Dzieci:
2 do 5 lat (10 – 20 kg) 5 ml zawiesiny 3 do 4 razy na dobę
6 do 12 lat (21 – 40 kg) 5 ml do 10 ml zawiesiny 3 do 4 razy na dobę

 

Zdjęcia pochodzą ze strony: www.doz.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.