Co jest Twoją pestką?

Deszczowo i ponuro na śląskiej ziemi ostatnio. Razem z Młodą liczymy co rano ślimaki na przystanku autobusowym. Obie tak samo brzydzimy się tych bez skorupki. Na chodnikach pełno takich, rozdeptanych. Te w skorupkach moje dziecko wybawia z opresji i przenosi z drogi na trawnik. Bo cholernie niemiło jest wdepnąć w takiego ślimaka ja Wam powiem…Słyszysz tylko trzask skorupy albo miękkie plaśnięcie i już wiesz … Twoje 65 kg właśnie zakończyło żywot mięczaka. Siłą rzeczy staję się przypadkowym oprawcą. Nie lubię tego uczucia.

Okropnie mnie ostatnio uwierało kilka ważnych kwestii. Między innymi gryzło mnie odwieczne pytanie : ,, Jak żyć?” Pytanie, które cieszy się złą sławą. Które w naszej hardej  ojczyźnie zadają sobie tylko mięczaki…nie ślimaki.  Nie wiem, czy to na skutek Orwellowskich rozprawek, czy też po prostu ja lubię drążyć i wciąż zadawać pytania. Przede wszystkim sobie. Po co mam zamęczać innych. I tak oto przez kilka dni uparcie sobie owe pytanie zadawałam. Jednoznacznej odpowiedzi nie otrzymałam i pewnie nie otrzymam nigdy. Aczkolwiek mogę wyciągnąć wnioski. Kolejny level zaliczony.

Pamiętacie ,,Pestkę”? Książka, wydana w 1995 roku, autorstwa Anki Kowalskiej i … ekranizację tej powieści, z Krystyną Jandą i Danielem Olbrychskim. Ja zaczęłam od filmu i z książki łowiłam tylko cytaty. Jeden z nich jest cenną wskazówką, mogącą dla wielu być podpowiedzią i odpowiedzią na podstawowe pytanie (suchar) egzystencjonalne:

Jak żyć?

Każdy ma w sobie pestkę, każdy swoją. Jak owoc. Przylatują ptaki, przychodzi jedno po drugim spustoszenie. Robak. Gnije to, co jest miąższem. Odpada. Ale pestkę trzeba uratować. Pestka musi zostać nietknięta. Z pestki przecież…

Niepojęcie wstrząśnięta spytałam, co jest pestką.
– To, w co nie przestajemy wierzyć. Co jest najgłębiej nami; pomimo wszystko. Pomimo zła w nas. Pomimo naszych odstępstw, mimo wszystkich srebrników, jakeśmy wzięli.

Fragmenty ,,Pestka” Anka Kowalska

 

 

Pestką mogą być wartości, które wyznajesz. Twój charakter, Twoje wady i zalety. Twoje miłości, spełnienia i niespełnienia. Twoja historia. Cokolwiek co podtrzymuje Cię od środka kiedy wszystko wokół drażni niemiłosiernie.

Co jest Twoją pestką ?

Moja pestka wciąż podpowiada mi jak żyć, kiedy miąższ gnije, robale zjadają, a szpaki dziobią. Może ta pestka to dusza? Nie wiem, nie śmiem bawić się tutaj w przenikliwą polonistyczną moralizatorkę, która przewierca ten cytat. Ja go pochłonęłam jak to ma w zwyczaju przeciętny Kowalski, który raz na jakiś czas (częściej lub rzadziej) zastanowi się nad sensem swojego działania, pracy, związku, małżeństwa, egzystencji?

2 comments
  1. Lubię gdy piszesz w takim tonie 🙂 Bo jest lekki, poważny i przyjemny. Ja idę rozkminiać co jest moją pestką.

    1. Cieszę się, że tak to czujesz bo faktycznie, w tym tonie mi najlepiej na sercu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.