10 przykazań DDA

Gdziekolwiek jesteś, cokolwiek robisz, z kimkolwiek żyjesz – nie wymażesz gumką do mazania przeszłości. Ona zdeterminowała Twoją teraźniejszość, ale przyszłość możesz kreować inaczej, lepiej. Na cudzych błędach można się wiele nauczyć, wyciągnąć wnioski i iść do przodu, z podniesioną głową. Poniżej 10 kroków, które być może skłonią Cię do podjęcia pewnych działań. Dobrych dla Ciebie. Przed Wami 10 przykazań DDA (Dorosłego Dziecka Alkoholika):

I. Zaakceptuj fakt, że jesteś dorosłym dzieckiem alkoholika. W dorosłym życiu prędzej czy później boleśnie uderzy w Ciebie ta prawda. Na nic zdadzą się zaprzeczenia, bunt, niezgoda. Akceptacja to krok milowy bo to od niej zaczynasz swoją osobistą  terapię.   

II. Poszukaj wsparcia, nie wstydź się prosić o pomoc, zawierz bliskim, rozmawiaj. Poczucie wstydu to jest przeszkoda, którą musisz przeskoczyć.

III. Nie uciekaj w alkohol i w drugą stronę – nie obawiaj się go panicznie. Żadna z tych skrajności nie jest dobra. Pierwsza prowadzi do powielenia błędów rodziców/rodzica i wzmaga w Tobie dodatkowe poczucie winy, druga – wpędza Cię w paniczny lęk. (a tutaj już o krok od nerwicy)

IV. Nie zmienisz tego, że rodzice byli są i będą tacy, a nie inni. Twojej pomocy mogą nie chcieć przyjąć nigdy. Jeśli czujesz się na siłach: interesuj się i bądź blisko na tyle, na ile jesteś w stanie być…

V. Przebacz, jeśli nie potrafisz wybaczyć. Bez tego nigdy nie uda Ci się pójść dalej i w spokoju cieszyć się życiem.

 VI. Doceniaj  i szanuj siebie. Zbuduj swoje poczucie własnej wartości.

VII. Świadomie zakładaj rodzinę.  Dziecko nie powinno być traktowane jako forma terapii, jako próba uporania się z przeszłością.

VIII.  Wyjdź ze skorupy z napisem : ,,syndrom ofiary”. Czas bezsilności i żalu mija, ale nie chcemy się przyznać sami przed sobą, że w tej skorupce to nam tak źle było, że aż dobrze (paradoks). Więc tkwimy w tym schemacie. Użalania się nad sobą. Stoimy w miejscu.

IX. Bądź empatyczny i dostrzegaj drugiego człowieka, zwłaszcza takiego, który cały ten skomplikowany proces ma jeszcze przed sobą. Proces uświadamiania sobie, że nasze życie jest w naszych rękach i czas uporać się z piętnem dda.

No i najważniejsze…

X. Dorosły Dzieciaku Alkoholika! To nie była Twoja wina, pora zrzucić ten ciężar, który nosisz od małego na sobie!

 

pixabay
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.